Різдвяний час і втрата

Новорічні і Різдвяні свята, як і всі інші свята впродовж року, що ставлять у центрі родину, можуть бути великим викликом для батьків, які втратили дитину під час вагітності або в швидкому часі після народження. Почуття самотності, болю, смутку можуть бути надзвичайно сильними і полонити думки, навіть, якщо минуло досить часу.

Дні святкування, річниці, дні народження, певні особливі дати, які закарбовуються в пам’яті і в серці, можуть бути «іншими» і проживатися в протилежний спосіб, особливо після власної втрати.

Ностальгія, сум, злість, почуття відчуженості, відчуття несправедливості можуть знову виринати з потужною силою. Дні, які стають важкими для пережиття і забарвлюються в інші кольори сприйняття.

Відчуття порожнечі, пустки можуть поглиблюватись. Адже ці особливі дати означають також моменти, коли ми робимо певні порівняння, роздуми про власне існування, підбиваємо певні підсумки.

Як пережити свята? Як попрощатися із Старим роком? Як прожити Різдво?

«У простий спосіб», поважаючи самих себе, свого чоловіка, свою дружину.

Прийняти і дати згоду на негативні емоції, які можуть проявлятися. Поділитися з тими, хто поруч, важливо є не бути на самоті. Дуже важливо говорити, виявляти всі свої почуття та емоції, які на даний час відчуваємо і переживаємо, тому що саме це створює середовище комфорту.

Доцільно розірвати мовчанку, яка є часто початком перепон і табу «краще не говорити, або не називати вголос». Це є біль, яким треба ділитися, адже дорогі нам особи, які є поруч, дідусі, бабусі, родичі, друзі, співстраждають разом з батьками через цю втрату.

Таким чином всі ці емоції будуть окресленими і визнаними. Залишаючи  місце власним пережиттям, в такий спосіб ми можемо їх пропрацювати.

«Неможливо вилікувати смерть, а важливо взяти під опіку біль, який залишився». Все ж таки, залишилася Любов.

Заопікуватися і перестати втікати також від позитивних емоцій, які можна і потрібно проживати без почуття провини. Адже ці емоції та почуття є природніми і справедливими, допомагають нам піднятися і стати на ноги. Теплота, почуття захищеності, надії, прийняття можуть надати взаємну силу цих святкових днів.

Поважати означає також вибрати спосіб як провести ці дні: чи згідно звичних традицій, чи розглянути можливість змінити звички згідно потреб на сьогоднішній день і в ці години.

«Любов залишається»…залишається вона також і в подружжі. Її отримується і в ці дуже делікатні моменти. Це рушійна сила, яка допомагає пройти ці гіркі дні, розігріваючи зранене серце тих, хто страждає.

Привітайте один одного, обійміть один одного, засвідчіть свою близькість і розуміння. Робімо добро разом…навіть у тих моментах, де є темрява.

                    Юстина Ольга Голубець, ГО «Слід Життя»

Повна або часткова републікація тексту без письмової згоди від організації забороняється і вважається порушенням авторських прав.

Leave a Reply

Your email address will not be published.