ПЕРИНАТАЛЬНИЙ ХОСПІС
Що таке перинатальний хоспіс?
Перинатальний хоспіс – це консультативна опіка та супровід для матерів при надії, які обирають продовжити вагітність після того, як дізнались, що їхні ще ненароджені діти мають летальні вроджені вади.
Дізнатись, що твоя ще ненароджена дитина має серйозну летальну ваду є одне з найбільш болючих та важких досвідів, з якими батьки можуть зіткнутися у своєму житті. В такий час батькам необхідна підтримка на багатьох рівнях. Їм потрібно часу, щоб прийняти фатальний діагноз їхньої дитини і пройти через напружений період вагітності та пологів без “винагороди”, а саме здорового дитятка. Оскільки кожен момент вагітності, кожне рішення є дуже делікатним та уразливим, то батьки потребують достатньо часу для консультацій, розмов, прийняття відповідних рішень. Тому кожне подружжя у такій ситуації заслуговує не лише на розуміння, але також на відповідну допомогу, рівно ж так як і їхні ще ненароджені діти, які є найбільш слабкими та вразливими.
Отримати належну підтримку пропонується через надання перинатальної паліативної опіки, яка здійснюється на холістичному рівні (людяному, духовному, психологічному) у співпраці з медичними працівниками медичних закладів.
Де знаходиться перинатальний хоспіс?
Перинатальний хоспіс це місце справжньої правдивої Любові, в якому група спеціалістів, надаючи супровід і підтримку, допомагає, по можливості, якнайповніше приготуватись батькам, родичам до зустрічі, знайомства і одночасно прощання з своїм немовлятком.
Опіка в межах перинатального хоспісу пропонує подивитись по-іншому на невиліковний діагноз дитини в утробі. Наголос робиться на визнанні життя, опікуючись ним, і одночасно розглядаючи смерть як невід’ємну частину життя людини. Дана опіка підтримує батьків у продовженні вагітності, цінуючи короткий час, який залишився, щоб провести з дитиною, допомагає батькам з прийняттям рішень щодо пологів, народження дитини, втручань, які є етично дозволені та мають сенс відповідно до стану дитини, піклування за дитиною під час короткого часу її життя.
Що є початком опіки в межах перинатального хоспісу?
Перинатальна паліативна опіка починається з моменту встановлення діагнозу або ж виявлення летальних вад у дитини. Дана опіка набуває своєї форми в залежності від конкретного випадку, який, зазвичай, є унікальний. Діагноз може бути поставленим на різному терміні вагітності і тому подружжя може мати декілька місяців, тижнів або ж днів, щоб підготуватись до народження дитини. Дана опіка включає підготовку до народження та прийняття медичних рішень до народження, планування щодо збереження спогадів, наприклад, фотографії, емоційну підтримку, а також паліативну опіку після народження, якщо дитина живе довше, ніж декілька хвилин чи годин. Опіка може також містити медичне лікування-підтримку для дитини.
Як виглядає опіка в межах перинатального хоспісу?
Перинатальний хоспіс передбачає:
– пренатальну підтримку – емоційну, духовну та медичну;
– підтримку для батьків, братів, сестер чи інших членів сім”ї;
– супровід у співпраці з лікарями;
– навчання та підготовка до пологів;
– розроблення індивідуальних планів народження;
– координування виписки з лікарні;
– допомога у створенні пам’яток, спогадів;
– допомога з похованням;
– холістична підтримка після втрат.
Саме перинатальна паліативна допомога для батьків дає час і можливість на прийняття невиліковної хвороби ще ненародженої дитини, зустріч з нею як з довгоочікуваним членом родини ще під час вагітності або ж і після народження.
Перинатальна паліативна опіка продовжується і після втрати дитини. Пропонуються програми та спільні зустрічі для сімей, які пережили втрату.
Зустрічі для сімей ‒ це місце, де можна зустрітись, поговорити і підтримати один одного. Родини, які зазнали супроводу, тепер відкриті на допомогу іншим батькам, які перебувають у подібних ситуаціях.