Історія 15 Жовтня

«Коли дитина втрачає своїх батьків, називаємо її сиротою. Коли хтось із подругів втрачає свого партнера, ми кажемо вдівець чи вдова. Коли батьки втрачають свою дитину, немає слова, яке могло би назвати їх…»

З 1988 року в багатьох країнах світу (Англія, США, Австралія, Норвегія, Італія та інші) було встановлено Всесвітній день обізнаності про дітей, які померли під час вагітності чи незабаром після народження. Цей день припадає на 15 жовтня і відзначається щороку численними місцевими ініціативами.

Організація «Слід Життя» декілька років поспіль посвячується створенню відповідної мережі підтримки для таких сімей, а також долучається до Всесвітнього дня обізнаності про дітей, які померли під час вагітності чи у швидкому часі після народження шляхом маніфестацій та суспільних подій, щоб привернути увагу до цієї нелегкої і водночас важливої тематики та розірвати мовчанку в Україні. Першочерговим нашим завданням було охопити якнайбільшу кількість сімей, які зазнали внутріутробної смерті, також їхніх друзів, родичів. Впродовж років працюємо, щоб здійснити «промовистим» цей біль втрати і зробити «розказаними» ці історії, пробуємо зробити їх «вислуханими» для тих, хто вважає, що ці втрати не заслуговують уваги, чи не мають значення; для тих, хто пробує сховатися за байдужістю, браком співпереживання і співрозуміння.

Безумовно, що втрата це болючий і важкий досвід. Коли втрата і горе, яке її супроводжує, були пережиті в самотності, без відповідної підтримки близького оточення та медичних працівників, — збільшується ризик поглиблення болю. Іноді така втрата може мати непоправні наслідки для здоров’я, як фізичного, так і психічного.

Натомість 15 жовтня це не болісна хвилина, а важлива нагода дивитися вище понад біль втрати: дивитися з надією у майбутнє.

Це день, коли можна згадати дітей та відзначити їхні короткі життя, проголосити їхні імена і поділитися їхніми історіями. Історіями, яких зазвичай ніхто не хоче чути; імена, які часто забуваються в мовчанні. Це не зустріч сліз і розчарування, навіть більше — це зустріч емоцій і спогадів, які стоять посередині: між тим важким, що минуло, і майбутнім, яке можна будувати.

Мета всіх заходів, присвячених 15 жовтня, — збільшити суспільну обізнаність про перинатальні втрати й горе, а також творити спільну мережу батьків, громадян і медичних працівників, тим самим поширюючи культуру та світогляд стосовно цієї тематики.

Пропонуємо ознайомитися з короткою історією встановлення руху Baby Loss Awareness у країнах, які першими відчули необхідність поширення обізнаності про пренатальні та перинатальні втрати.

Почавши зі США, цей рух швидко поширився також по інших країнах, а тепер присутній і в Україні.

США, острів Черокі

1983. Впродовж першого року діяльності Центру вагітності та обізнаності про дитячу втрату (PILC) виникла ідея обрати тиждень у місяці жовтні та назвати його «Перший тиждень обізнаності». Союз обізнаності про синдром раптової дитячої смерті (SIDS Alliance) обрав саме жовтень для відзначення обізнаності про цей синдром.

Завдяки праці групи з 50 підготовлених волонтерів на чолі з Сьюзен Мартінес стало можливим досягнути офіційного проголошення тижня з 1 по 7 жовтня як «Тижня вагітності та обізнаності про дитячу втрату» у США.

У цей тиждень організували перший захід «Вшанування пам’яті», що складався з двох сесій тренінгу. З огляду на проведені заходи, стало зрозуміло, що одного тижня для відзначення було недостатньо, а тому наступного року вирішили присвятити цій темі цілий місяць жовтень.

Заданням того часу було охопити якнайбільшу кількість сімей, які зазнали внутріутробної смерті своєї дитини, їхніх друзів. Заохотити друзів і родичів бути найкращою підтримкою для зранених батьків.

1984. Групи та організації з інших штатів зустрілися, щоб об’єднатися, поширюючи тему обізнаності про втрату дитини впродовж жовтня. Багато груп організовували різні спеціальні заходи у США саме в цей місяць.

1985 року організації прийшли до розуміння:  не дуже добре, що кожен штат проголошуватиме свій місяць обізнаності, потрібно уніфікувати час його відзначення. Пішла мова про Національний місяць обізнаності. Запропонували гасло: «Коли вагітність закінчується трагічно — ми поряд, нам важливо». Почалася праця зі ЗМІ, а тому був досить хороший результат на місцевому, регіональному, а також і національному рівнях.

1986. Організація RTS (Resolve Through Sharing), Вісконсін (Рана Лімбо і Сара Вілер) проспонсорувала Національну конференцію про перинатальну втрату (перша відбулася в Мінеаполісі 1983р.). У фазі підготовки відбулась праця в команді з RTS і зародилася ідея першої «Ходи пам’яті». Організації заохочували провести таку ходу по всій країні в жовтні. Метою ходи було згадати всіх особливих діток, які померли, і поширити обізнаність, співрозуміння і підтримку. Розпочали також працювати в напрямку визнання президентом США Всесвітнього дня обізнаності про дітей, які померли під час вагітності чи незабаром після народження.

1987. Центр втрати дитини під час вагітності та після неї (Pregnancy and Infant Loss Center (PILC)) організував велику компанію для офіційного проголошення президентом місяця обізнаності втрати дитини. Центр PILC провів захід Національної обізнаності у Вашингтоні. Сотні людей крокували від Національної алеї до Білого дому, тримаючи в руках  500 дитячих покривал зі США та Канади. Це було чудове вшанування пам’яті, організоване Конні Фур та її групою з Оклахоми. Усі ці покривальця розгорнули на сходах Білого дому. На жаль, жоден журналіст не взяв участі й цей захід не був зафіксований у медіа. Тим не менше, він став початком посіву зернятка, яке згодом мало принести великі плоди. Всі групи невпинно працювали з місцевою владою по цілій країні, щоб отримати підтримку та визнання президента.

25 жовтня 1988 р. президент США Рональд Рейган оголосив про визнання жовтня Місяцем обізнаності про вагітність та втрату немовляти (Pregnancy and Infant Loss Awareness Month). Відзначили цей місяць уже наступного року.

1989. Розпочались заходи по всій країні з першою офіційною декларацією, яка засвідчувала місяць жовтень Національним місяцем обізнаності про вагітність та втрату немовляти під час вагітності та незабаром піcля неї.

2006. Робін Беар розпочав пропагувати ідею Світлової Хвилі (Wave of Light) 15 жовтня після офіційного визнання цього дня. Світлова Хвиля — творча концепція, в якій запрошується кожного запалити свічку о 19.00 годині 15 жовтня (згідно з його часовим поясом), щоби створити Світлову Хвилю навколо планети на честь усіх дітей, які померли.

26 вересня 2006. Американський парламент проголосив резолюцію №222, щоб підтримати цілі та ідеї Дня пам’яті про втрату дитини під час вагітності та незабаром після неї.

Італія – Клаудія Равальді

Перше відзначення Місяця обізнаності про дитячу смертність і вагітність відбулося в Італії 2007 року. Це сталось внаслідок річної конференції міжнародного союзу мертвонародження (International Stillbirth Alliance) у Бірмінгемі в жовтні 2007 року. Клавдія Равальді та Альфредо Ванначі з організації CiaoLapo взяли участь у цьому заході. Надихнувшись американським Днем обізнаності про втрату немовляти, наступні декілька днів, які залишилися до 15 жовтня, організація CiaoLapo спробувала проінформувати усіх батьків, а також інші національні ініціативи про перинатальну втрату, споглядаючи на це святкування.

15 жовтня 2007. У Флоренції відбулося перше маленьке вшанування Дня обізнаності про втрату немовляти. О 18.00 маленька група батьків, які зустрілися на площі Мікеланджело у Флоренції, випустила в небо повітряні кульки. О 19.00 як на площі Мікеланджело, так і в різних місцях проживання батьків з організації CiaoLapo та інших асоціацій, учасники запалили свічки та долучилися до Світлової Хвилі.

Отримано велику кількість позитивних відгуків зі сторони батьків, які засвідчили, що таке вшанування пам’яті їхніх діток допомогло нарешті відчувати емоційну підтримку, близькість своїх рідних і друзів щодо втрати дитини.

Вперше 15 жовтня 2018 року деякі міста отримали дозвіл освітити споруди у рожевий і блакитний кольори.

Велика Британія – Сью Хейл

У Великій Британії 2000 року було встановлено День пам’яті завдяки маленькій групі батьків, волонтерів і модераторів.

15 жовтня 2002 року вперше відбувся День обізнаності у Великій Британії, організований Babyloss.com. Він був ініційований задля підвищення обізнаності про емоційний вплив втрати вагітності та втрати немовлят, а також, щоби продажем синіх і рожевих стрічок підтримати найбільші британські благодійні організації, які сприяють підтримці батьків, що втратили дитину.

Цей захід зібрав кілька тисяч фунтів стерлінгів із продажу стрічкових шпильок. Пожертви розподілили між п’ятьма національними організаціями, на знак визнання невтомної підтримки, яку вони надають батькам, що страждають від втрат, та їхнім сім’ям: ARC (Антенатальні результати та вибір), фонд Babyloss, Фонд позаматкової вагітності, Асоціація викиднів та SANDS (Спільнота мертвонародження та неонатальної смертності).

Тиждень обізнаності 2003 року виявився ще успішнішим. Кампанію представили на національному та регіональному телебаченні, з широким висвітленням у пресі та на основних веб-сайтах для батьків. Центральна служба пам’яті, яка відбулася в Американській церкві в Лондоні, стала емоційною родзинкою тижня.

Австралія і Нова Зеландія

Організація Sands з Квінсленда відзначає день Обізнаності втрати дитини з 2003 року.

Перший рік відзначали злетом голубів, батьки називали імена своїх немовлят. Відкрили нову дошку пам’яті дітям, яких не стало під час вагітності чи після народження. У наступні роки відзначення Дня обізнаності випускали метеликів, повітряні кулі та запалювали свічки. Група Sands у Таунсвіллі також провела «Пам’ятну прогулянку — зробити ті кроки, яких вони не змогли». Служби пам’яті мають духовний характер і дають можливість батькам зібратися з однодумцями, щоб згадати та обміркувати свій досвід.

Україна – Слід Життя

В Україні відзначення 15 жовтня відбувається з 2017 року завдяки ініціативі ГО «Слід Життя». В селі Оброшино, недалеко від Львова, в парафії св. влкмч. Дмитрія було організовано зустріч для батьків, які втратили дитину, а по завершенні всі разом запалили свічки на спогад усіх дітей, які відійшли від нас під час вагітності чи незабаром після народження, тим самим долучаючись до світової Світлової Хвилі.

 

У Львові 15 жовтня 2018 року на площі біля архикафедрального собору Святого Юра вперше був організований масовий захід також за ініціативи ГО «Слід Життя», присвячений Всесвітньому дню обізнаності про дітей, які померли під час вагітності чи незабаром після народження. Була відслужена подячна Літургія за дар життя, навіть якщо воно було коротким, а також за дар материнства і батьківства. По завершенні, на площі перед пам’ятником Андрею Шептицькому, відбулася Творча академія, яка завершилась запаленням свічок на спогад про короткі життя.

Це вперше у Львові провели відкритий захід для мешканців міста, щоб запропонувати людям, які зазнали втрати своєї дитини, можливість зустрітися, поділитися і зростати. Метою заходу було збільшити обізнаність людей про перинатальне горе і втрату. Адже діти, які померли під час вагітності чи після народження, мають бути не незручним спогадом, який потрібно приховати, а думкою любові.

Як організація, ми отримали велику кількість позитивних відгуків зі сторони батьків, які засвідчили, що таке вшанування пам’яті їхніх діток було таким, що нарешті вони могли відчувати емоційну близькість своїх рідних і друзів.

Юстина-Ольга Голубець, ГО «Слід Життя»

Повна або часткова републікація тексту без письмової згоди від організації забороняється і вважається порушенням авторських прав.

Leave a Reply

Your email address will not be published.